franz-holer-velyka-knyzhka

Перезавантажити мозок (міні-рецензія на «Велику книжку» Франца Голера)

Голер Франц, Гайдельбах Ніколаус. Велика книжка. Історії для дітей / Франц Голер, Ніколаус. Гайдельбах; переклала з німецької Неля Ваховська. – Чернівці: Видавництво 21; Чорні вівці, 2017. – 320 с. ISBN 978-617-614-163-1

«Видавництво 21» разом з Дитячим арт-видавництвом «Чорні вівці» підготували особливу книгу, яка буде цікава як дітям, так і дорослим. Це «Велика книжка. Історії для дітей» сучасного швейцарського письменника Франца Голера. Українські читачі матимуть змогу прочитати «Велику книжку» завдяки майстерному, талановитому перекладу Нелі Ваховської.

Книга ця для тих, хто готовий вирватися із кола традиційних пріоритетів дитячої літератури і прийняти абсурд, анархію, гумор як винятково важливий і оздоровчий погляд на реальність. Проілюстрована німецьким художником Ніколаусом Гайдельбахом «Велика книжка» сприймається як світ, який рухається, живе і дивиться зі своїх сторінок на читача очима персонажів.

Сюжети історій «Великої книжки», їхні повороти, розв’язки, персонажі настільки несподівані, що на читача очікують постійні подивування, захоплення і навіть потрясіння. Стовідсоткова ґарантія, що читачеві не передбачити, не вгадати розв’язки жодної історії. Але можна спробувати погратися у гру «Відгадай розв’язку історії Голера». Добра справа, яка сприяє не лише комунікації, корисному заповненню дозвілля, нестримному польоту фантазії, а ще й окреслить літературні, естетичні, етичні пріоритети читача, те, чого він чекає від літератури, якої літератури потребує, до якої готовий, а до якої ні.

«Велика книжка» і розважає, і створює простір для роздумів над неоднозначністю, багатоплановістю світу, який живе, пульсує, кожне створіння має право на існування – так само, як і кожна думка, світогляд, світовідчуття. Франц Голер показує, що світ саме тим і цікавий, що він різний і всі різні. Але у цій різності відбувається постійна комунікація, віднаходяться способи порозуміння.

Автор також вміло обігрує соціальні, психологічні явища, особливості характерів, дитячого і дорослого сприйняття.

Своєрідність персонажів, їхнього поєднання та подачі приречені на те, аби відкластися у свідомості та підсвідомості яскравими образами, до яких неодноразово будеш повертатися, прокручувати, розмірковувати над ними і водночас над їхніми контекстами.

Попри те, що в основі авторської інтерпретації дійсності абсурд, в оповідях «Великої книжки» усе просто і зрозуміло. Їхня формально-змістова єдність настільки ідеальна, що у логічність і правдивість смислового світу Франца Голера не повірити просто неможливо.

І якщо з чогось і починати читання навесні, то саме з «Великої книжки» Франца Голера, адже вона, як весняні нестримні води, прочищає мозок від шлаків.