olexandra-ivaniuk-amorte

Mysterium Coniunctionis, або Історія для притомності (міні-рецензія на роман Олександри Іванюк «АМОР[Т]Е»)

Іванюк Олександра. АМОР[Т]Е: роман / Олександра Іванюк. –Чернівці:Видавництво 21, 2017. – 432 с. ISBN: 978-617-614-162-4

У лютому «Видавництво 21» представило своїм читачам книгу про історію особливої любові. Це роман Олександри Іванюк «АМОР[Т]Е», який побудовано на реальних подіях, що відбувалися у передреволюційному (Революція Гідності), революційному та окупованому Донецьку. Головними героями оповіді є італійка Франческа Леонарді та донецький вчитель історії, громадський активіст, доброволець батальйону «Дніпро-1» Юрій Матущак, який загинув в «Іловайському котлі». Роман, власне, демонструє кут зору іноземки на життя у Донецьку, події Революції Гідності та війни на Сході України.

Франческа приїхала до Донецька вдосконалювати свої знання з російської мови та викладати італійську, а також з метою віднайти нові смисли у своєму житті. Знайомство з Юрієм цілковито змінює не лише її ставлення до Донецька як до міста винятково депресивного та російського, а й перевертає уявлення іноземки про українську історію. Юрій відкриває Франчесці Донецьк український. І разом з тим, Франчесці відкривається справжнє, сильне, часто суперечливе і болісне почуття. Їй доводиться ділити Юрія зі справою, якою він одержимий. Попри те, що молода жінка вперше відчула кохання такої сили, Юрій зайняв усю її свідомість, вона не раз почувається самотньою, розгубленою, їй доводиться ставати сильною, брати на себе прийняття багатьох рішень, жити так, як доводиться жити більшості українських жінок. Їхні стосунки з Юрієм більше нагадують тимчасовий привал для чоловіка, який змушений постійно зриватися на поклик справи, ідеї, боротьби.

Стосунки Юрія та Франчески – це контакт двох різних світів, які пройшли відмінний шлях історичної, соціальної, етичної, ґендерної еволюції. Франческа, типова європейка, незалежна, звикла до інших умов існування, інших людей та способу міжлюдських стосунків, позбавлена багатьох стереотипів, досі властивих нашому суспільству, пробує адаптуватися, збагнути, пояснити. Вона в собі віднаходить невичерпний потенціал любові і жертовності: усе заради того, аби бути з Юрієм, аби вберегти це кохання, аби відповідати його рівню. Така необхідність жертвувати собою, внутрішні конфлікти, викликані новим способом існування та новими відкриттями в собі, новими досвідами викликають співчуття головній героїні, але це її шлях.Юрію, певною мірою, властива патріархальна маскулінність. Але людина його типу, лідер, який змушений не просто приймати рішення, а весь час генерувати ідеї, розробляти стратегію їхнього втілення, практично реалізувати їх, не може бути іншим в Україні. І, спостерігаючи за Юрієм, усвідомлюєш, що ось такий тип лідера нині потрібний Україні. Очевидно, що саме така виразна активність, маскулінність, неголослівність, щирість, затятість, внутрішня сила Юрія, дитячі розгубленість, вразливість, теж щирість, затятість, внутрішня сила Франчески і стали головною притягальною силою між ними.

Щодо процесу розвитку стосунків Юрія та Франчески, то тут проситься лише одне означення – Mysterium Coniunctionis, таїнство єднання, із якого народжуються нові особистості, новий світ.

Але стосунки молодих людей – це лише один рівень роману «АМОР[Т]Е». Історія його головних героїв виходить за межі суто приватної. Вона стала фундаментом для висвітлення важливіших питань, для їхньої актуалізації, дозволяє привернути увагу до інших проблем. По-перше, розповідає про Донецьк український та його самовідданих активістів, їхню постійну роботу, підтвердження своїх ідей, переконань реальними діями, вчинками, а не розумуванням у соцмережах. Вони весь час повинні утверджуватися, діяти в умовах досить агресивного до них середовища представників, розум яких спить (такі собі мешканці хворої планети Десса). По-друге, ця історія заповнює не надто висвітлену частину Революції Гідності – Донецький Майдан. По-третє, дає зрозуміти, що за кожним загиблим у цій війні – особистість, жива людина зі своєю долею, неповторною історією, а не пам’ятники і меморіальні дошки. Роман підкреслює цінність кожної людини. А ще залишає великий простір для роздумів над тим, що серед загиблих переважна більшість саме таких лідерів, яким був Юрій Матущак.

Читач матиме змогу побачити усі ці події зсередини, майже вповні їх відчути, прожити, адже основна емоційна складова роману викликає цілковиту довіру. «АМОР[Т]Е» Олександри Іванюк – це історія українського патріота з гарячим серцем, який, через свою любов до жінки-іноземки зумів повідати світові про свою любов до України. Це історія італійки з гарячим серцем, яка через свою любов до українця відкрила іншу Україну і полюбила її. Це приватна історія, яка дозволяє заповнити прогалини в осмисленні недавньої української історії.

Навесні, коли зашкалює гормональний та радіаційний фон, найвищих показників досягає рівень ейфорії, особливо важливо почитати щось для притомності. «АМОР[Т]Е» – саме та книга.